Straffade i Karlstad
Publicerad:

Timrå IK åkte till Karlstad för att kämpa för tre poäng. Efter tre perioder som samtliga slutat med oavgjort gick matchen till förlängning och sedan till straffar. Väl där var Färjestad snäppet vassare och tog med sig bonuspoängen.
Trevande inledning
Matchen inleds trevande där båda lagen försöker ta taktpinnen. Timrå har något bra läge inledningsvis men det är Färjestad som ska få den första bra möjligheten att ta sig in i matchen.
Efter lite drygt fem minuter åker Timrås Robin Hanzl it för en tripping vilket innebär att Färjestad får spela i numerärt överläge. Timrå fortsätter sitt fina boxplayspel från senaste matchen. Man håller Färjestad ute ur zon i den första minuten men då hittar dom igenom och skapar ett dunderläge. Men Elmeri Eronen är snabb och avvärjar Färjestad, tyvärr med konsekvensen att även han blir utvisad för en slashing. En minuts fem mot tre väntar med andra ord.
Timrå fortsätter att vara tajta även i fem mot tre där Färjestad har svårt att få till lägen. När man väl får till ett avslut så är Jacob Johansson vass i kassen. Färjestad bygger dock upp ett momentum och sätter rejäl press på våra backar och Johansson. Men efter några fenomenala räddningar och någon stolpträff klarar vi oss ur situationen galant!
När Timrå väl är fulltaligt så är det vita laget som tar över matchen. Man pressar på för matchens först mål stundtals och det hänger länge ett mål i luften. Färjestad skapar även dom med jämna mellanrum bra målchanser också men Jacob Johansson är lugn i målet och tar dom.
Mot slutet av perioden ser vi något av ett skifte i taktpinnen då Färjestad trappat upp rejält. Vi har ombytta roller där Timrå får kämpa för att inte släppa in dagens första mål. Men Johansson fortsätter att vara stabil. Färjestad skapar två, tre olika 2-mot-1 lägen där Johanssons lugn i målet är avgörande för att det inte blir mål.
Med en minut kvar av perioden får vi lite lugn då Färjestad drar på sig en två-minutersutvisning. Man hinner väl skapa någon chans innan hesa fredrik tjuter i Löfbergs Arena. Men vi går till vilan med 0-0.
Powerplay, Powerplay, Powerplay.. och mål!
Timrå inleder den andra perioden i numerärt överläge men man hinner mest bara komma in i offensiv zon innan Färjestad är fulltaliga. Men strax därpå ska vi få chansen igen, i ett sammanhållet numerärt överläge denna gång efter att Färjestad strax efter dom är fulltaliga blir för många spelare på isen.
Det numerära överläger börjar bra då man etablerar sig i offensiv zon. Man får dock inte till några målchanser utan Färjestad petar ut pucken ur zon och därefter ar man svårt att komma in igen. Det blir inget av detta numerära överläge.
Men skam den som ger sig. Ännu en gång får vi chans i powerplay bara minuten efter att Färjestad är fulltaliga. Timrå inleder starkt och skapar ett par riktiga förstaklass-chanser som dock styrs undan i sista sekund. Det är en hård press under två minuter på Färjestad men tyvärr klarar dom även detta numerära underläge.
Färjestad tar över mer och mer allt eftersom. Det hänger ett mål i luften och när klockan tickar ner mot halv-period händer det också. Joel Nyström glider fram i vår zon från sidan och skickar in skott mot Johansson. Skottet träffar en liten lucka i Johansson och glider in i mål.
Färjestad drar på sig många utvisningar så här långt. Timrå får ytterligare en chans i numerärt överläge. Denna gång ser det mycket bättre ut. Timrå etablerar sig och pressar på Färjestad. Med ungefär en minut spelad av det numerära överläget får Hanzl pucken som skickar den till Alvarez framför målet. Istället för att skicka pucken på mål så passar han pucken vidare bakom ryggen till Wedin som enkelt kan vispa in kvitteringen!
Därefter väntar långa stunder av att båda lagen försöker ta över taktpinnen. Men det blir ingen tydlig dominans från något av lagen utan det skapas lite chanser åt båda hållen. Inga mål blir det men med tjugo sekunder kvar av perioden åker Hanzl ut för en ”delaying the game”-utvisning.
Kvitterat i slutminuten!
Det är i långa stunder ett ställningskrig i den tredje perioden. Färjestad är möjligtvis något vassare och skapar ett par bra riktigt farliga målchanser. Men allt som allt så är det ett ställningskrig.
Detta ska dock ändras. Allt eftersom tiden går så tar Färjestad också över mer och mer. Timrå är rejält tillbakapressade efter halvperioden har gått och det hänger ett mål i luften. Till slut så orkar inte Timrå längre. Michael Lindqvist kör liten soloräd i vår zon och skickar in en puck från distans som hittar in bakom Johansson.
Efter målet så växlar Timrå upp något. Det märks att man behöver den där kvitteringen. Med tre minuter kvar plockar man dessutom Jacob Johansson för att få spela med extra utespelare. Efter många målchanser och även ett par chanser i baken så händer det! Nick Halloran skickar in ett handledsskott från avstånd mot Färjestadsmålet som hittar nätet! Det är kvitterat och förlängning väntar!
Förlängning & straffar
Tidigt i det numerära överläget tar Timrå kommandot och får också med sig en utvisning som innebär fyra mot tre spel. Timrå pressar på och har ett stolpskott och ett skott som garanterat ska gå in, men Tomkins i målet gör en omöjlig räddning. Färjestad klarar det numerära underläget och matchen går till straffar.
I straffläggningen inleder Hanzl skyttet varpå Ejdsell slår Färjestads första. Båda straffarna blir mål. Därefter slår Dahlén, Lindqvist, Pettersson, Åslund och Wedin i den ordningen sina som räddas av respektive målvakt. Därefter avgör Viktor Ejdsell med sitt andra straffmål. Bonuspoängen går till Färjestad.
Nästa hemmamatch
På torsdag är det dags i NHC Arena igen! Vi tar emot Brynäs IF. Detta vill du inte missa! Säkra din plats redan idag på tik.ebiljett.nu