Timrå tog sin tolfte raka seger (och tredje raka mot Väsby) i torsdags. Det har hittils varit ganska långa uppehåll mellan matcherna men nu spelar vi match i princip varannan dag fram till och med den 18e december. Dessa långa uppehåll innebär dessutom att Timrå hamnat efter i antal spelade matcher. Timrå har hittils 16 spelade matcher (41 poäng), i jämförelse med Södertälje på tredjeplatsen med 21 spelade matcher (38 poäng) och Björklöven på 19 spelade (42 poäng). Vid vinst ikväll återtar vi första platsen, ännu en gång.
{!C}
Mora har som sagt även dom haft ett långt uppehåll, deras på grund av en Covid-19 smitta i truppen. Dom spelade i onsdags men dessförinnan var deras senaste match den 11 novemeber. Matchen i onsdags då? Det blev en förlust med 5-1 mot Västerås. Mora ligger på en elfteplats i tabellen men på grund av sitt uppehåll så ligger dom långt efter i antal spelade matcher. Dom, tillsammans med AIK, har spelat minst matcher i ligan. Endast femton matcher, vilket är långt färre än dom andra lagen i samma tabelläge.
Lagens senaste möte spelades för en månad sedan och slutade med en 6-3 seger till Timrå IK. Statistik för båda lagen hittar du längst ner i artikeln.
{!B}
Mål / Insläppta mål / (+/-)
Effektivitet Tekningar
Räddningsprocent
Skotteffektivitet
Special teams Powerplay
Boxplay
{!A}
Måndagen 7 december tar vi emot Kristianstads IK hemma i NHC Arena.
Boka bord till måndagens match mot Kristianstads IK. Klicka här
Du kan även denna match köpa stödbiljetter för att stötta Timrå IK under rådande omständigheter. Köp en stödbiljett, lite stödfika och kanske även en stödparkering!
Köp din stödbiljett och mervärden på tik.ebiljett.nu alternativt swisha till 123 321 12 32 märkt "TIK-KIK".
Du kan köpa dina 50/50 lotter redan nu. Swisha in summan för det antal lotter du vill ha till 123 351 52 77 fram till matchstart på måndag så är du med och tävlar i 50/50 Swishen!
Mer information om detta hittar du här.