Huvudtränarna klara för juniorerna

26 juni 2020 12:59
Junior

Timrå IK kan idag presentera vilka som kommer att inneha rollen som huvudtränare för klubbens två juniorlag.


J20

Precis som föregående säsong så kommer J20-laget att ha Jimmie Lindström som huvudtränare. Jimmie går därmed in på sin andra säsong som huvudtränare för J20 en roll att axlade efter några år som huvudtränare för J18. Utöver sin roll i J20 så kommer Jimmie fortsätta som jobba med klubbens hockeygymnasie, ett arbete han kommer ha tillsammans med klubbens tränare för J18.

J18

Ny huvudtränare för J18 är Martin Nilsson. Martin kommer från och med Augusti jobba som huvudtränare för Timrå IK’s J18 samt tillsammans med Jimmie Lindström arbete med klubbens hockeygymnasium.

Martin Nilsson som är ny huvudtränare på J18,har en gedigen erfarenhet av Juniorhockey och kan föreningen bra. Bla ha han inom klubben varit tränare för U16, J18 och J20, samt huvudtränare i SDHL-laget, Sundsvall/Timrå, som tidigare var ett gemensamt damlag med Sundsvall Hockey.

Detta innebär att Martin kommer lämna sitt nuvarande jobb och 100% jobba med Timrå IK’s juniorer.

Övriga ledare kring juniorerna kommer vi återkomma med så snart som möjligt. Detta då vi nu kan intensifiera rekryteringen av övriga ledare då huvudtränarna är på plats.

Två nya spelare

Utöver denna positiva nyhet kring juniorernas staber så kan vi också presentera två nya spelare till vårt J20 lag.

David Åhlin forward närmast från Linköping. Har tidigare varit i Timrå IK och återvänder nu efter några år i Linköpings organisation. En spelare som kommer öka konkurrensen och tävlandet i gruppen på ett positivt sätt

Alexander Karlsson målvakt från Falun. Alexander representerade större delen av förra säsongen i Faluns A-lag som spelade i division 2, en målvakt som tillsammans med befintliga målvakter kommer tävla om att stå så många matcher som möjligt.

Vi kommer förhoppningsvis presentera ytterligare en J20 spelare till veckan

Spelare som lämnar

Timrå IK vill även tacka nedan nämnda spelare för deras insatser i klubben. Några har tagit studenten och gått ut hockeygymnasiet och några blir Seniorspelare. Vi önskar dem lycka till i deras fortsatta hockeyresa.

 • Dennis Hildeby
 • Johan Nyborg
 • Johan Bengtson
 • Hugo Niemi
 • Filip Sjöberg
 • Fabian Alm Vestling
 • Oscar Ingesson
 • Philip Pallin
 • Isak Thorèn
 • William Berglind
 • Filip Wahlberg
 • Lucas Carlsson
 • Oskar Stöffling.
 • Mathias Wikudd