Söndag Sön 5 September Sep
Tisdag Tis 7 September Sep
Lördag Lör 11 September Sep
Torsdag Tor 16 September Sep
Lördag Lör 18 September Sep
Torsdag Tor 30 September Sep
Lördag Lör 2 Oktober Okt
Torsdag Tor 7 Oktober Okt
Lördag Lör 9 Oktober Okt
Torsdag Tor 14 Oktober Okt
Lördag Lör 16 Oktober Okt
Tisdag Tis 19 Oktober Okt
Torsdag Tor 21 Oktober Okt
Idag 23 Oktober Okt
Torsdag Tor 28 Oktober Okt
Lördag Lör 30 Oktober Okt
Tisdag Tis 2 November Nov
Torsdag Tor 4 November Nov
Lördag Lör 6 November Nov
Torsdag Tor 18 November Nov
Lördag Lör 20 November Nov
Torsdag Tor 25 November Nov
Lördag Lör 27 November Nov
Tisdag Tis 30 November Nov
Torsdag Tor 2 December Dec
Lördag Lör 4 December Dec
Torsdag Tor 9 December Dec
Lördag Lör 11 December Dec

Nu startar vi upp hockeygymnasium för tjejer

24 september 2021 13:58
Hockeygymnasium

Som ett led i vår satsning på barn och ungdomar, och att få fler aktörer till ishockeyn, är det nu klart och beslutat!

Från och med säsongen 2022/2023 startar vi upp hockeygymnasium för tjejer tillsammans med Timrå Gymnasieskola!


Förra säsongen tog vi ett steg fram i föreningens satsning på ett damlag tillsammans med Sundsvall Hockey. Tyvärr blev säsongen inte som vi hade tänkt med matcher och träningar, då pandemins restriktioner gjorde det omöjligt att bedriva en normal verksamhet. Den här säsongen hoppas vi verkligen att tjejerna får utvecklas, träna och spela matcher tillsammans.

Nästa steg i vår satsning är att starta upp ett hockeygymnasium för tjejer. Detta tillsammans med Timrå Gymnasieskola. Ett mycket viktigt steg för tjejhockeyn här i regionen och ett steg som gör att fler tjejer kan få möjlighet att utvecklas inom ishockeyn och där utbildningen sker inom regionen och Medelpad.

"Det är med stor glädje och entusiasm som vi nu går in nästa fas i utvecklingen av vår Akademi. Att vi nu ger tjejer samma möjlighet som killar att satsa på sin ishockey i samband med sina gymnasiestudier, ligger helt rätt i tiden och gör Timrå IK till den moderna förening som vi vill och skall vara." – Thord Johansson, TF Akademichef.

"Jag tycker att det känns jättebra att kunna starta upp vår dam/flicksatsning med ett hockeygymnasium som hela föreningen står bakom. Vi har förhoppningen att öka antalet tjejer som spelar hockey, men även att göra det på en allt högre nivå för att på sikt ha ett lag i SDHL samt ha flicklag i alla åldersgrupper någon gång i framtiden. Föreningens ambitioner är höga och vi hoppas att tjejer vill komma och bidra till en miljö där man kan spela hockey både för att det är världens roligaste sport och för att utvecklas till bra spelare och människor." – Henrik Cedergren, Timrå IK damansvarig.

Vad ingår, vad erbjuder vi som förening till dig och hur går det till när du som tjej börjar hockeygymnasium?

  • Ansökan: gör programansökan till Timrå Gymnasium senast den 1 februari. De flesta program fungerar tillsammans med ishockey.
  • Ishockey på schemat 4 ggr/vecka. Tisdag, onsdag och torsdag morgon samt fredag eftermiddag.
  • Innehåll: Ispass, fyspass, teoripass.
  • För er från annan kommun än Timrå, vi hjälper dig med boende.
  • Gångavstånd mellan skola – Arena – boende.
  • Vi har vuxna faddrar som hjälper till med vardagen.
  • Frukost serveras på skolan innan träningspass, samt mellanmål efter träningspass.
  • Eget omklädningsrum där utrustningen förvaras.

Kontaktpersoner:

Thord Johansson TF Akademichef:

Tel: 070-668 19 87

Email: [email protected]

Jennie Hjorth Verksamhetsansvarig Teamsters:

Tel: 072-402 38 10

Email: [email protected]

Vill du som tjej börja skridskoskolan i Timrå IK eller är nyfiken på hur du kan testa på att spela ishockey?

Hör av dig till Therese Lundin:

Tel: 070-672 63 88

Email: [email protected]

Är du intresserad av vårt damlag och vill höra mer om hur vi jobbar och vilka möjligheter det finns för dig som är tjej?

Hör av dig till Henrik Cedergren:

Tel: 076-677 66 40

Email: [email protected]