Sista matchen innan jul står för dörren! Senaste matchen spelades i Malmö mot IK Pantern där Timrå förlorade med 5-4 efter förlängning. Nu väntar Almtuna innan laget och ledarna får åka hem och fira jul i lugn och ro.
Almtuna är mot mångas förvånan i toppen av tabellen. Laget har, trots sin topplacering, en målskillnad som höjer ögonbrynen. Laget ligger på -6 och har tredje sämst boxplay i hela tabellen. Målmässigt framåt ligger man på samma nivå som Timrå. Det är ett lag som enligt all statistik inte ska ligga där man gör men ska sagt inte stirra sig blind på statistik. Laget kämpar sig till vinster match efter match och kommer även imorgon att göra allt för att vinna. Laget förlorade senaste matchen mot AIK med 1-4 och kommer även vara sugna på en personlig revansch.
Timrå är trots förlusten fortsatt serieledare och har nu fyra poäng när till tvåan Leksand. Matchen mot Pantern får ses som en ovanlig företeelse då laget släppte in fem mål, varav två i powerplay. Samtidigt så har Alex Lavoies comeback efter sin skada visat sin lönsam då Timrå gjorde två mål i powerplay senast, där Lavoie och Dahlén snyggt hittar varandra i båda målen. Det är med andra ord en positiv förbättring i powerplayspelet från tidigare av säsongen där det har knackat otroligt.
Efter matchen väntar Julafton så vi tänkte att vi skulle prata med Fredrik Andersson och Jeremy Boyce om dom som personer istället för nästa match. Samt så fick vi en liten önskelista av dom!
Timrå IK:s senaste 5 matcher:
171220 IK Pantern - Timrå IK 5-4 (OT)
171215 Timrå IK - HC Vita Hästen 3-1
171209 Timrå IK - IF Björklöven 3-2
171206 Västerviks IK - Timrå IK 2-0
171204 IF Troja/Ljungby - Timrå IK 2-1
Almtuna IS:s senaste 5 matcher:
171220 Almtuna IS - AIK 1-4
171215 Tinsgryds AIF - Almtuna IS 2-3
171213 IK Pantern - Almtuna IS 0-2
171208 Almtuna IS - HC Vita Hästen 2-1
171206 IF Björklöven - Almtuna IS 2-4
____________________________________________________________
Fredag 22 december
NHK Arena kl 19:00
BOKA BORD I ARENAN